GERİATRİ


Konak Huzurevi, Geriatri alanındaki başarının bilgi ve özveri ikilisinin birlikteliğine dayandığını kabul eder. Tüm çalışanlarımızın, Ekibimiz tarafından hazırlanan düzenli kurum içi eğitimlere ve aynı zamanda alandaki diğer uzmanların verdikleri online eğitimlere katılımlarını destekliyoruz. Ülkemizin hızlı yaş alan nüfusunun bakım beklentileri, Geriatri alanındaki eğitimli personel eksikliğini daha da arttıracaktır. Konak Huzurevi'nin öncelikli amacı Geriatri eğitimlerine ayırdığı kaynakları arttırmaktır. 

 Geriatri, 65 yaş ve üstü hastaların sağlık sorunları, hastalıkları, sosyal ve fonksiyonel yaşamları, yaşam kaliteleri, koruyucu hekimlik uygulamaları ve toplum yaşlanması ile ilgilenen bilim dalıdır. İç Hastalıklarının bir yan dalı olan Geriatri uzmanlığı, 5 yıllık iç hastalıkları uzmanlık eğitimi üzerine, 3 yıllık geriatri yan dal eğitimi gerektirir. 

Geriatrinin amacı, yaşlının sağlığını korumak, hastalığında tedavi etmek, bağımsız olarak yaşamını sürdürmesine yardımcı olmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir.

Yaşlanma, pek çok hastalığa yatkınlığın arttığı, tüm organ ve sistemleri içeren fizyolojik bir süreçtir. Ancak normal yaşlanmaya bağlı değişikliklerin patolojik olanlardan ayırt edilmesi büyük önem taşır. Örneğin fizyolojik yaşlanma ile ortaya çıkan unutkanlık kişinin günlük yaşamını ve sosyal ilişkilerini etkilemez. Demans/bunama dışında yaşlıların denge kaybı, depresyon, idrar kaçırma, azalmış kas gücü, kilo kaybı gibi özel tıbbi sorunları olabilir. 65 yaş ve üzeri hastaların yarısından fazlasının üç veya daha fazla hastalığı vardır (diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi) ve bu nedenle çoklu ilaç kullanımı da ileri yaşta sık karşılaşılan bir problemdir.

Yaşlının değerlendirilmesi geriatri uzmanı yanında hemşire, fizyoterapist, psikolog, beslenme uzmanı ve sosyal hizmetler uzmanından oluşan bir ekip çalışması gerektirir.


Bütün sorularınız için 7 / 24 Aktif olan whatsapp destek hattımızı kullanabilir ya da hemen ara butonunu kullanarak hızlı bir şekilde bizi arayabilirsiniz.