FİZİK TEDAVİ


Konak Huzurevi Fizik Tedavi Hizmeti

Fizyoterapistimiz Emre AYDIN, Konak Huzurevi'ndeki fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini yaşlılarımızın bireysel ihtiyaçları doğrultusunda planlar. Konak Huzurevi, fizik tedavi hizmetini tüm konuklarına standart bir hizmet olarak sunar. Bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmez. 

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi vücuda dışarıdan uygulanan çeşitli yöntemlerle, masaj ve egzersiz çeşitleri ile ağrıyı sonlandırmaya veya engellemeye yönelik uygulanan ilaç dışı bir yöntemdir. Aynı zamanda kişiye kaybettiği hareket kabiliyetini geri kazandırarak hareket kısıtlılığını ortadan kaldırır. Yaşlı bireylerde düzenli olarak gerçekleştirilen fizik tedavi birçok sorunu ortadan kaldırır ya da oluşmasını engeller.

Yaşlı bireylerin büyük bir çoğunda görülen ağrılar, onların yaşam kalitesini düşüren başlıca sebeplerdendir. Ağrıların kökeni hareketsiz ya da biyolojik rahatsızlığa dayanır. Bu ağrıları önlemek veya azaltmak için hareket ve günlük egzersizler son derece önemlidir.

İlerleyen yaş ile birlikte her insanda kas kitlesi azalır ve eklemlerinde romatizmaları artar, beyin fonksiyonlarında azalma başlar. Buna bağlı olarak vücut dengesi etkilenir ve reaksiyon süresi uzar. Bütün bunların sonucunda yaşlı az hareket eder ve kas gücü kaybı oluşmaya başlar. Sonrasında ise düşmeler ve yürümede zorluklar başlar. Tüm bunlar fizik tedavi ile geri çevrilip durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir.

Yaşlı Bireylerde Egzersiz Neden Önemlidir?

Ağrılar giderilir,
Kas kuvveti ve esnekliğini arttırır,
Motor gücün arttırılır,
Kemik mineral kaybını azaltır,
Kilo kontrolü sağlar,
Beyin fonksiyonlarını arttırır ve stresi azaltır,
Kolestrolü düzenler,
Dolaşım ve solunum sitemine fayda sağlar,
Düşmeleri önler, kalça kırığı riskini azaltır.

Yaşlılara Uygulanacak Fizik Tedavinin Özellikleri

 Tüm kas grupları aktiviteye katılmalıdır.
 Kalbi çok zorlamayan egzersizler, yaşlılar için en uygun egzersiz tipidir.
 Karışık egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 Egzersiz programına ısınma ve gevşeme bölümü katılmalıdır.
 Aralıklı çalışma; yani kısa egzersiz dönemlerini izleyen uygun dinlenme dönemlerinden oluşan fizik kondüsyon programı en uygun olan çalışma şeklidir.


Bütün sorularınız için 7 / 24 Aktif olan whatsapp destek hattımızı kullanabilir ya da hemen ara butonunu kullanarak hızlı bir şekilde bizi arayabilirsiniz.